توضیحات سخنگوی وزارت ارشاد درباره علت عدم برگزاری کنسرت در مشهد

توضیحات سخنگوی وزارت ارشاد درباره علت عدم برگزاری کنسرت در مشهد

mp3i ->

علت عدم برگزاری کنسرت در مشهد

 

علت عدم برگزاری کنسرت در مشهد

 

نوش‌آبادی گفت: محدودیت برگزاری کنسرت تنها مختص مشهد مقدس بوده و سایر شهرها این محدودیت را نخواهند داشت.

 
سی و یکمین نشست خبری حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صبح امروز اول شهریور در ساختمان شورای فرهنگ عمومی برگزار شد.

نوش آبادی پس از تبریک هفته دولت گفت: دولت از تمام ظرفیت و توان خود برای تحقق خواسته ها و نیازهای مشروع مردم بهره می‌برد. قدم‌ها تاکنون با اقتدار برداشته شده و برای تحقق شعائر دولت و وعده‌ها اقدامات و تلاش‌های خوب و قابل تحسین و تقدیری صورت گرفته است.

وی افزود: به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی، فرهنگ موجب رشد و پیشرفت است. هرقدر حوزه اقتصاد مهم باشد، اهمیت آن ذیل فرهنگ است. سیاست های فرهنگی، سیاست های مصوب انقلاب و شورای انقلاب فرهنگی، یک نهاد عالی در نظام انقلاب است.

نوش‌آبادی با اشاره به سیاست‌های فرهنگی نظام اظهار داشت: ایجاد وحدت رویه و هماهنگی فرهنگی بین دستگاه ها، بسیج امکانات فرهنگی در جهت تامین نیازها و هدایت نیروها جهت تامین نیازهای فرهنگی موجود یکی از مصادیق سیاست فرهنگی است. اگر به اصول سیاست‌ها توجه کنیم، می‌بینیم که باید برخی سیاست‌ها بازبینی و عملکردها بررسی شود.

سخنگوی وزارت ارشاد ادامه داد: تحکیم وحدت ملی و دینی با توجه به قومیت‌های ملی و مذهبی، پاسداری از حریت و آزادگی در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی، تقویت قدرت تعقل و به‌ کارگیری آن، مقابله با خرافات، جمود فکری و مقابله با افراط و تجددطلبی در مواجهه با فرهنگ غرب، اهتمام همه جانبه به اقتضای روحی و نیازهای نسل جوان، گسترش زمینه مشارکت و مباشرت مردم در امور فرهنگی، هنری و اجتماعی، گسترش روحیه نقدپذیری و غیره از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

وی در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر محدودیت برگزاری کنسرت در مشهد مقدس گفت: نظر شخص وزیر ارشاد، به دلیل حرمت بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) و حفظ حریم معنوی آن بزرگوار بود و اظهار نظر اشخاص معیار نبوده است. این محدودیت فقط مختص مشهد مقدس بوده و سایر شهرها این محدودیت را نخواهند داشت. ما با توجه به نظرات فقهی و استفتائات مقام معظم رهبری در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری عمل می کنیم.

نوش آبادی خاطرنشان کرد: یکی از بیانات رهبر این بوده که موسیقی «مضل عن سبیل الله» و لهو و لعب در آن نباشد. ما هم بنا بر فتوا و نظرات رهبر انقلاب در حوزه موسیقی عمل خواهیم کرد. هر موسیقی لهوی و مضل عن سبیل الله (که مخصوص مجالس لهو و لعب است) باشد؛ حرام است و غیر از آن مشکلی ندارد. تشخیص حلال یا حرام بودن موسیقی موکول به نظر عرفی شخص مکلف است. در صورت گوش دادن هم اگر شخص مکلف تشخیص دهد موسیقی لهو و لعبی است، حرام و اگر نیست ایرادی ندارد. موسیقی لهوی به دلیل ویژگی‌هایی که دارد، انسان را از راه خدا  و یاد او دور کند و به گناه بیندازد. استفاده از ادوات موسیقی هم اگر با آن موسیقی لهوی و مضل عن سبیل‌الله نواخته نشود، ایرادی ندارد.

وی در ادامه در خصوص رعایت برخی ملاحظات در محدودیت‌ کنسرت ها گفت: حفظ حرمت بارگاه امام رضا (ع) بر همه واجب است. تاکنون مجوزی برای برگزاری کنسرت در شهر مقدس مشهد صادر نشده که لغو شود. برگزاری کنسرت در نقاط دیگر استان خراسان، از سوی وزارت ارشاد هیچ ممانعتی ندارد. اما برخی ملاحظات سیاسی و مذهبی اجازه نمی دهد که این کار انجام شود. این به دلیل عقب‌نشینی وزیر ارشاد نیست. فکر می کنم با این همه اظهار نظر، صلاح نیست بر لغو این محدودیت ها پافشاری شود.

نوش‌آبادی در خصوص محدودیت عکسبرداری از موزه‌ها و میراث فرهنگی عنوان کرد: تمام مراقبت‌ها و محدودیت‌ها برای حفظ و نگهداری میراث فرهنگی است.

سخنگوی وزارت ارشاد با اشاره به ساختمان تئاتر شهر گفت: میلیاردها هزینه شده تا ساختمان تئاتر شهر از آن وضعیت خطری که متوجه آن بود، فاصله بگیرد. این ساختمان جزو میراث فرهنگی ارزشمند تاریخی است و باید برای حفظ و نگهداری از بکوشیم. چون مجاورت با مترو و پارک و مرکز تفریحی مردم موحب برخی آسیب ها می‌شود.

نوش آبادی با اشاره به وضعیت چاپ و نشر کشور گفت: صنعت چاپ و نشر زیر بنایی است که متاسفانه فرسوده شده است. تجهیز آن نیازمند تامین اعتبار است. با توجه به اینکه سابقه فعالیت های مربوط به چاپ و نشر بیشتر صنعتی بوده تا فرهنگی، یاری بخش صنعتی را می‌طلبد؛ چون بخش سخت افزاری آن مربوط به صنعت است.

وی در خصوص اختصاص تالار وحدت به برنامه هنرمندان دارای درجه هنری «الف» گفت: برگزاری هر مراسمی در تالار وحدت امکان پذیر نیست و برنامه‌ها، نمایش ها و کنسرت های سنتی فاخر در این تالار برگزار می شود. این محدودیت ها مختص این زمان نیست و در گذشته هم اینگونه بوده است. هنرمندان طبق روال قبل در شورای مخصوص، رتبه و درجه هنری می‌گیرند. درجات و رتبه ها به تمام شاخه ها و رشته‌های هنری و فرهنگی اختصاص می‌یابد.

نوش‌آبادی در پاسخ به سوالی در خصوص ورود برخی فیلم ها به شبکه خانگی یا توزیع غیرمجاز گفت: هر فیلمی که اکران می‌شود، لزوما مجوز نمایش در شبکه خانگی را ندارد. تهیه‌کننده فیلم پس از اکران عمومی باید برای توزیع در شبکه خانگی نیز مجوز دریافت کند. ضمن اینکه با توزیع غیرقانونی و غیر مجاز فیلم ها برخورد قاطع می شود.

وی در خصوص خبرهایی مبنی بر اکران فیلم «رستاخیز» گفت: هنوز اشکالاتی که مانع نمایش فیلم است، بر طرف نشده. همه منتظریم که این فیلم با رفع مشکل، اکران شود و مردم بتوانند آن را تماشا کنند.

سخنگوی وزارت ارشاد درباره قیمت کتاب‌های قرآن کریم و انتشار آن اظهار داشت: قیمت همه کتاب ها و نیز قرآن کریم توسط انتشارات تصویب می شود و ارتباطی با کمیته نظارت بر چاپ وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی ندارد. قرآن کتاب آسمانی است و به دلیل حساسیتی که دارد، باید در مورد محتوا و اغلاط آن دقت زیادی شود.

نوش‌آبادی در خصوص لایحه جامع و حقوق رسانه ای کشور و نمایشگاه مطبوعات گفت: ما دو بحث در رسانه داریم. لایحه جامع رسانه، همگانی است. این تکلیف دولت بوده و برای آن از صاحبنظران و کارشناسان حوزه رسانه نظرخواهی شد. اما به دلیل اشکالاتی که داشت، برای اصلاح آن مدتی مسکوت ماند اما الان مراحل آخر آن طی می شود. لایحه جامع رسانه همچنان کار دارد. لایحه جامع، حقوق مالکیت ادبی و هنری بود که در مجلس محترم شورای اسلامی بررسی می‌شود. یکی از وظایف دولت حق دسترسی آزاد به اطلاعات به عنوان حق شهروندی است. لایحه نظام رسانه ای هنوز به سرانجام نرسیده اما قانون و حقوق مطبوعات در حال اصلاح است. هر لایحه ای ممکن است مخالفانی داشته باشد. اگر اشکالاتی در لایحه دولت وجود داشته باشد، در مجلس بررسی و با رفع اشکالات مصوب می شود.

وی درباره محل برگزاری نمایشگاه مطبوعات اظهار داشت: مکان نمایشگاه مطبوعات نیمه دوم آبان هنوز قطعی نیست اما دو گزینه «شهر آفتاب» و «نمایشگاه بین المللی» وجود دارد که تا نیمه شهریور مکان برگزاری قطعی می‌شود.

نوش‌آبادی عنوان کرد: بنای دولت بر ایجاد فضای با نشاط و تامین نیازهای فرهنگی و هنری بوده است. اما برخی از اقدامات دولت با برخی ناهماهنگی و موانع همراه شد. برای رسیدن به نقطه مورد قبول باید به سیاست های فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی توجه شود. همه حوزه های کشور باید به مصوبات این شورا توجه و برای پیشبرد اهداف ملی قدم بردارند. تا جایی که قانون اجازه دهد، خواسته های فرهنگی هنری دولت اجرا می شود. اما بحث تامین اعتبار و بودجه هم در این میان مطرح است.

سخنگوی وزارت ارشاد در خصوص انتخاب نماینده اسکار عنوان کرد: آثار سینمایی واجد شرایط در هیاتی که تشکیل خواهد شد، انتخاب می‌شوند اما در حال حاضر هنوز اقدامی نشده است. انتخاب بر اساس اصول و ضوابط است.

وی با اشاره به برگزاری چهارمین نمایشگاه نوشت افزار ایرانی اسلامی گفت: این ابزار ناقل و معرف فرهنگ ایرانی اسلامی است. جمهوری اسلامی برای ارتقا و انتقال فرهنگ عمومی کشور باید از تمام ابزار خود استفاده کند. نوشت افزار هم یکی از این ابزارهای مهم است. وزارت ارشاد با تمام نهادهای فرهنگی و هنری که در جهت معرفی و تبلیغ فرهنگ ایرانی اسلامی فعالیت کنند، همکاری می کنند.

نوش آبادی در خصوص ترکیب نهایی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: دولت هیچگاه دخالتی در ترکیب کمیسیون‌های مجلس نمی کند اما این مایه نگرانی بود که در بدو امر، فقط چهار نفر متقاضی عضویت در کمیسیون فرهنگی مجلس بودند. در ادامه با یاری بزرگان مجلس تغییرات خوبی پیش آمد و داوطلبان به ۴۰ نفر رسیدند. همه این افراد هم چهره های شناخته شده فرهنگی و هنری هستند. دولت تمام تلاش خود را می کند صمیمیت و همکاری بین این دو قوه ایجاد شود.

وی در خصوص برگزاری جشنواره کودک و نوجوان در اصفهان و همدان گفت: تمرکز زدایی و توزیع برگزاری جشنواره جزو سیاست های وزارت ارشاد است. ما می خواستیم استان های دیگر هم بتوانند از این جشنواره ها استفاده کنند. در خصوص فیلم فجر هم جداسازی آثار مثبت و مفیدی داشت.

 

توضیحات سخنگوی وزارت ارشاد درباره علت عدم برگزاری کنسرت در مشهد

این مطلب مفید بود ؟
0
0

توضیحات سخنگوی وزارت ارشاد درباره علت عدم برگزاری کنسرت در مشهد
امتیاز : 0.00 تعداد رای : 0

نمایش دیدگاه ها
بیان دیدگاه